Kas atsitinka, kai jūsų mobilusis telefonas miršta? Kurios šalies gyventojai labiausiai norėtų juos perdirbinėti? Ar žmonės dažniausiai taiso savo telefonus ar tiesiog išmeta?
Chih An Lee iš „Greenpeace“ atliko tyrimą apie telefonų remontą pasaulyje, kad išsiaiškintų šituos klausimus.
Taigi, patikėsite ar ne, kuklus išmanusis telefonas daro didžiulę įtaką mūsų aplinkai – nuo jo pagaminimo iki išmetimo į didžiulę elektroninių atliekų krūvą. Štai kodėl prieš porą metų Ipsos MORI atliko tyrimą šešiose šalyse: JAV, Vokietijoje, Rusijoje, Meksikoje, Pietų Korėjoje ir Kinijoje. Norėta išsiaiškinti, ko žmonės ieško išmaniajame telefone ir kokie jų įpročiai – ar jie juos remontuoja bei kas, jų nuomone, turėtų būti atsakingas už telefonų perdirbimą?
Ir atradimai nustebino!
-
Daugelis žmonių manė, kad pasaulyje išleidžiama per daug naujų telefonų modelių
Daugiau nei pusė apklaustųjų mano, kad mobiliųjų telefonų gamintojai išleidžia PER DAUG naujų modelių, ir sutinka, kad galėtų gyventi rečiau keisdami savo mobiliųjų telefonų modelius.
-
Kas turėtų perdirbti telefoną, kai jis miršta: vartotojas ar jį pagaminusi įmonė?
Ką daryti, kai telefono laikas baigiasi? Ar jis patenka į šiukšliadėžę, gal į kokią elektroninių atliekų aikštelę, ar yra perdirbamas ir panaudojamas?
Beveik pusė visose šalyse apklaustų respondentų manė, kad mobiliųjų telefonų gamintojai yra labiau atsakingi už prieigos prie perdirbimo suteikimą savo klientams. Ar nebūtų šaunu, jei įmonės pasirūpintų kuo paprastesniu perdirbimu – nuo aparato sukūrimo iki surinkimo pakartotiniam naudojimui?
-
Beveik visi norėjo ilgiau tarnaujančio mobiliojo telefono
Grupė savanorių dalyvavo išmaniųjų telefonų taisymo klasėje „Greenpeace“ Meksikos biure, kurią vedė vietinė telefonų taisykla „Fix Friends“. Jiems tai atrodė akivaizdu. 4 iš 5 respondentų manė, jog svarbu, kad naujas išmanusis telefonas būtų lengvai pataisomas. Kinijoje šis rodiklis yra net 95%, Meksikoje – 94%, o Pietų Korėjoje – 92%.
Tačiau beveik trys milijonai tonų elektroninių atliekų susidaro vien iš mažų IT produktų, pvz., mobiliųjų telefonų, taigi vis tiek atrodo, kad daug bus iššvaistyta!
-
Kinija pirmauja pasaulyje pagal savo telefonų remontą!
…Na, bent jau iš šešių apklaustų šalių! Nustatyta, kad respondentai Kinijoje (66 %) ir Korėjoje (64 %) yra labiau linkę taisyti savo telefonus, palyginti su respondentais JAV (28 %) ir Vokietijoje (23 %).
-
Išmaniajame telefone yra pavojingų cheminių medžiagų? Ne, ačiū!
Tikriausiai nežinojote, kad jūsų išmaniajam telefonui gaminti naudojama daug pavojingų cheminių medžiagų. Pavyzdžiui, kai kurios pavojingos cheminės medžiagos, naudojamos gamybos procesuose, yra kancerogeninės, o kitos gali sukelti įvairių neigiamų padarinių sveikatai.
4 iš 5 respondentų manė, kad svarbu, jog naujas išmanusis telefonas būtų pagamintas nenaudojant pavojingų cheminių medžiagų.
Taigi, ką visa tai reiškia?
Atrodo, kad dauguma žmonių pasaulyje yra pavargę nuo to, kaip telefonus šitaip lengva šiandien išmesti, o taip pat jie pavargę ir nuo nesibaigiančio naujų tendencijų ciklo. Tačiau iš tikrųjų tiesiog norime turėti telefoną, kuris mums ištikimai tarnautų, būtų lengvai pataisomas ir lengvai perdirbamas. Be to, nenorime, kad jis būtų gaminamas naudojant bjaurias pavojingas chemines medžiagas arba po savo baigties patektų į kokią elektroninių atliekų aikštelę pasaulio užkampyje.
Autorius: Chih An Lee, „Greenpeace East Asia“
Žr. daugiau: Telefono remonto kainos