Pasižvalgykime po išmaniųjų telefonų pasaulį
Išmanieji telefonai – dabartiniai artimiausi beveik visų žmonių „draugai“, verslo rinkoje įsitvirtinę jau labai ilgą laiką. Žmonėms bendravimas turi tokią pat reikšmę kaip ir kvėpavimas. Tai leidžia skleisti žinias ir formuoja tarpusavio santykius. Iki pasirodant tokioms technologijoms žmonės turėjo ribotą laiką bendravimui vieni su kitais. Taigi, išmaniųjų telefonų išradimas yra didelis proveržis technologijų srityje, kuris patenkino žmonių poreikius. Naudodami išmaniuosius telefonus žmonės gali prisijungti prie pasaulinio tinklo, siųsti žinutes bei el. laiškus ir atlikti begalę kitų darbų.
Išmanieji telefonai palengvino žmonių gyvenimą. Naudojantis jais atsirado galimybė efektyviai vystyti verslą. Beveik visą svarbią veiklą, susijusią su verslu ar net šeimos reikalais, būtų galima atlikti išmaniaisiais telefonais. Technologijų pažanga netgi leido žmonėms atlikti pinigines operacijas tiesiog savo telefone. Šiais laikais turbūt nėra nė vieno, kuris neturėtų išmaniojo telefono. Juk be jo nepalaikysime ryšio su savo šeimos nariais, draugais ar klientais.
„iPhone“ tapo pagrindiniu žaidėju verslo rinkoje, kai jį dar 2007 metais pristatė „Apple“. Ši kompanija pakėlė išmaniųjų telefonų pramonę į kitą lygį, pristatydama patogią vartotojo sąsają ir virtualią klaviatūrą. Telefonai su „Android“ operacine sistema, turintys tas pačias funkcijas, rinkoje pasirodė 2008 m. Išmaniųjų telefonų vartotojų pasaulyje daugiausiai gyvena šiandien Kinijoje, Indijoje ir JAV.
Telefonų pardavimai: kyla ar krenta?
Socialinė medija vaidina labai svarbų vaidmenį išmaniųjų telefonų pasisekime, nes tik jos dėka galime dalintis vaizdo įrašais, fotografijomis, informacija ir kita savo veikla. „Facebook“ ir „Twitter“ – tik keli socialinių tinklų pavyzdžiai iš didžiulio jų sąrašo. Socialinių tinklų ir išmaniųjų telefonų era reiškia tik vieną – vis daugiau ir daugiau žmonių komunikuoja internete. Pastaraisiais metais išmaniųjų telefonų pardavimai tik augo.
Šiuo metu išmanieji, veikiantys su „Android“ operacine sistema yra patys populiariausi pasaulyje ir užima didžiausią rinkos dalį. Per pastaruosius 10 metų „Android“ nuolat išlaikė lyderio vaidmenį mobiliųjų telefonų pardavimuose visame pasaulyje. Įrenginių su „Android“ operacine sistema parduodama daugiau negu su „Windows Phone“, „iOS“ ir „Blackberry OS“ operacinėmis sistemomis kartu sudėjus.
„Apple iOS“ operacinė sistema yra bene antra dažniausiai naudojama operacinė sistema pasaulyje. Bėgant metams „iPhone“ pardavimai smarkiai išaugo. 2019 m. buvo parduota apie 1,52 milijardo išmaniųjų telefonų, t.y. gerokai daugiau nei 2012 m., kuomet buvo parduota 680 milijonų vienetų. Reiškiasi, kad 2019 m. daugiau nei 19 procentų visų pasaulio gyventojų turėjo išmanųjį kompiuterį – prognozuojama, kad iki 2021 m. šis skaičius išaugs iki 37 procentų. Šiaurės Amerikoje išmaniųjų telefonų skverbtis 2018 m. siekė 60,5 proc.
Apskaičiuota, kad vien JAV pajamos iš išmaniųjų telefonų 2019 m. sudarys apie 77,5 mlrd. JAV dolerių – 18 mlrd. daugiau negu 2010 m. Tikimasi, kad iki 2021 m. beveik 84,3 % visų mobiliojo ryšio naudotojų Jungtinėse Valstijose turės išmanųjį telefoną. Palyginimui, 2010 m. jų buvo tik 27%.[1] (Mobiliųjų telefonų pardavimai visame pasaulyje 2007–2020)
Šaltinis: https://www.statista.com/statistics/739002/worldwide-smartphones-monthly-data-traffic/
Skirtumas tarp išmaniųjų telefonų pardavimų skirtingose šalyse
2019 metais pasaulyje parduota virš 1,5 milijardo vienetų išmaniųjų telefonų. Tais pačiais metais buvo apskaičiuota, kad daugiau nei 40 procentų pasaulio žmonių turi prieigą prie išmaniojo telefono. Tačiau tikimasi, kad nuo 2013 m. pasaulinių išmaniųjų telefonų pardavimo pajamos iki pat 2017 m. pasieks beveik 480 mlrd. JAV dolerių.
Azija šiuo metu dominuoja mobiliųjų telefonų pramonėje – tiek gamybos, tiek pajamų požiūriu. Šalyje įsikūrę begalė išmaniųjų telefonų gamintojų, tokių kaip „Huawei Technologies Co., Ltd.“, „Samsung Electronics“ ir „Vivo Communication Technology Co. Ltd.“, „Xiaomi Corporation“, kuriai priklauso didžioji dalis visos išmaniųjų telefonų pramonės. Iki to laiko Kinija turėtų sugeneruoti apie ketvirtadalį pasaulinių pajamų iš išmaniųjų telefonų pardavimo visame pasaulyje, t.y. daugiau nei 130 milijardų JAV dolerių. Tikimasi, kad JAV pajamos 2017 m. viršys 55,6 milijardo JAV dolerių ir šalis atsidurs antroje vietoje tarp visų aktyviausių išmaniųjų telefonų rinkoje. 2018 m. Didžiojoje Kinijoje buvo parduota daugiau nei 420 milijonų išmaniųjų telefonų – daugiau nei bet kuriame kitame pasaulio regione. Pastaraisiais metais išmaniųjų telefonų pardavimai pasiekė aukščiausią tašką – 1,5 milijardo vienetų per metus, augimas ir toliau pastebimas tik Kinijoje ir kitose besivystančiose Azijos šalyse. Augimo potencialas Kinijoje atsispindi šalies išmaniųjų telefonų skverbties rodiklyje, nes šiuo metu išmaniuoju telefonu naudojasi tik apie pusė gyventojų.
Tikimasi, kad ateinančiais metais pardavimai Amerikos regione ir Europoje, įskaitant ir Lietuvą, sumažės, o Vakarų Europa ir Šiaurės Amerika prognozuoja didžiausią išmaniųjų telefonų pardavimų sumažėjimą 2019 m. Prognozuojama, kad 2019 m., palyginti su ankstesniais metais, išmaniųjų telefonų pardavimai sumažės apie 8 mln. kiekviename iš šių regionų. Prognozuojama, kad išmaniųjų telefonų pardavimai į pietus nuo Sacharos esančiose šalyse ir Šiaurės Afrikoje bei Artimuosiuose Rytuose nuo 2018 m. iki 2020 m. padidės, palyginti su smunkančia Europos ir Amerikos rinkomis. Nuo 2013 metų eksportas palaipsniui didėjo į Artimuosius Rytus ir Afriką. Šių rinkų augimą skatina ir toliau maža išmaniųjų telefonų skverbtis ir vidutinė išmaniųjų telefonų pardavimo kaina, kuri yra tik pusė vidutinės kainos Šiaurės Amerikoje.
Produkto gyvavimo ciklas: kada klientai remontuoja, o kada keičia savo telefonus?
Rinkos tyrimų bendrovės „Kantar World Panel“ duomenimis, ypač JAV ir Europoje, įskaitant Lietuvą, išmaniojo telefono gyvavimo ciklas palaipsniui ilgėja. 2016 m. amerikiečiai prieš pakeisdami išmaniuosius telefonus vidutiniškai jais naudojosi 22,7 mėnesio. 2018 m. šis skaičius išaugo iki 24,7. Penkiose Europos šalyse – Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Italijoje, Ispanijoje ir Prancūzijoje, „Kantar World“ ekspertų grupės stebimi vartotojai savo telefonus išlaiko gerokai ilgiau.
Nuo 2016 m. iki 2018 m. išmaniojo telefono gyvavimo ciklas pailgėjo beveik trimis mėnesiais – nuo 23,4 iki 26,2 mėnesio. Ilgiausiai, vidutiniškai 27,7 mėnesio, 2018 m. naudojosi Didžiosios Britanijos vartotojai. Palyginimui, Kinijoje išmaniojo telefono gyvavimo ciklas 2016 m. buvo 20,2 mėnesio, o 2017 m. ir 2018 m. – 21 mėnuo.
Šaltinis: https://www.statista.com/statistics/786876/replacement-cycle-length-of-smartphones-worldwide/
Įvairių bendrovių užimama rinkos dalis
Pagal 2020 m. II ketvirčio eksportuotų vienetų kiekius, kurie sudarė 20 proc. visos rinkos, „Huawei“ aplenkė „Samsung“ ir tapo išmaniųjų telefonų rinkos lydere. Tai pirmas kartas, kai pirmąją vietą užėmė „Huawei“, nes paprastai dėl pirmosios vietos grumiasi „Apple“ ir „Samsung“.
Bendrovė „Samsung“ nuolatos užima pirmaujančias pozicijas išmaniųjų telefonų gamintojų pasaulyje, dar kitaip žinoma dėl savo plataus vartojimo prekių, tokių kaip nešiojamieji įrenginiai ir namų pramogų sistemos. Pietų Korėjos įmonė nuo 2012 m. išlaiko 20–30 proc. išmaniųjų telefonų rinkos dalį. Metams bėgant „Apple“ nuolat buvo artimiausia jos konkurentė, o tokie prekių ženklai, kaip „Lenovo“ ir „Huawei“ pasiekė naujas aukštumas. Pagrindinė „Samsung“ išmaniųjų telefonų produktų linija – „Galaxy“ serija, o pirmasis jos modelis buvo išleistas dar 2009 m. balandžio mėn.
Dėl koronaviruso (COVID–19) pandemijos „Samsung“ patyrė drastišką įrenginių tiekimo sumažėjimą. 2019 m. antrąjį ketvirtį bendrovė pristatė 75,5 mln. vienetų, o 2020 m. antrąjį ketvirtį šis skaičius sumažėjo iki 54,2 mln. vienetų. Didžiausia pasaulyje mobiliųjų telefonų gamintoja yra „Apple“ – 2020 m. antrąjį ketvirtį bendrovė visame pasaulyje pristatė daugiau kaip 37 mln. telefonų „iPhone“. Tai leido įmonei užimti 13,5 proc. pasaulinės rinkos dalies. (Išmaniųjų telefonų rinkos dalis pasaulyje pagal gamintojus)
Rinkos dalis pagal operacines sistemas
Kainų intervalai ir išmaniuoju telefonu besinaudojančių klientų procentinė dalis
Išmaniųjų telefonų kaina pasaulyje labai svyruoja: pvz. Indijoje nuo maždaug 2000 rupijų iki maždaug 14,7 tūkst. Vienas iš pigiausių išmaniųjų telefonų, palaikančių 4G VoLTE, yra „Reliance Lyf Flame 3“. Šis išmanusis telefonas, kainuojantis 2999 rupijų, turi 4 colių ekraną ir yra apginkluotas keturių branduolių 1,5 GHz procesoriumi.Jame veikia „Android 5.1 Lollipop“ operacinė sistema, įmontuota 512 MB RAM ir 4 GB vidinės atminties (ją galima išplėsti iki 32 GB).
Tuo tarpu britų korporacija pristatė brangiausią pasaulyje mobilųjį telefoną – auksinį „iPhone“, inkrustuotą beveik 200 deimantų, kurio mažmeninė kaina siekia 1,92 mln. svarų sterlingų. Telefonas, kurį Liverpulyje įsikūrusiai bendrovei „Goldstriker International“ sukūrė Stuartas Hughesas, pagamintas iš 22 karatų aukso.
Skaityti toliau (antroji dalis)
Šaltinis: https://www.statista.com/statistics/1169438/share-of-global-smartphone-sales-by-price-category/
[1] https://www.statista.com/statistics/263437/global-smartphone-sales-to-end-users-since-2007/
© 2023, MB „ELEKTRONIKOS TAISYKLA“, visos teisės saugomos. Bet koks šio straipsnio kopijavimas, platinimas ar republikavimas be rašytinio MB „ELEKTRONIKOS TAISYKLA“ sutikimo, yra draudžiamas.